W poniedziałek 11.10.2021r. Młodzieżowa Rada Powiatu wraz ze swoimi opiekunami, gościła w siedzibie Nadleśnictwa Głusko. Po oficjalnym rozpoczęciu przez Wicestarostę Pawła Antczaka, głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Głusko Tomasz Świdkiewicz, który przywitał wszystkich przybyłych gości, a następnie wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Mastalerzem zaprezentował bardzo ciekawą prezentację na temat Lasów Państwowych.
Celem wizyty młodzieży była szeroko pojęta edukacja leśna, a wszystko po to, by upowszechnić wiedzę o środowisku leśnym, zrównoważonej gospodarce, ekologii i ochronie środowiska.
Młodzież dowiedziała się czym zajmują się Lasy Państwowe, jaki mają wpływ na gospodarkę, samorząd lokalny, środowisko i jakie są w dzisiejszym świecie zagrożenia dla przyrody.
Po zakończeniu prezentacji i omówieniu tematyki leśnej Młodzieżowa Rada Powiatu odbyła się krótką sesję nadzwyczajną, dotyczącą zorganizowania z okazji Święta Niepodległości konkursu rzeźbiarsko-plastycznego dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu naszego powiatu.
Radni jednomyślnie uchwalili wszystkie zasady organizacyjne dotyczące konkursu, który zostanie zorganizowany
pt: „Mój patriotyzm”.
Wkrótce ukażą się plakaty i informacje zachęcające do udziału w konkursie na który już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszamy.
Po opuszczeniu siedziby Nadleśnictwa Głusko wraz z przewodnikiem Tomaszem Boguckim - pracownikiem Działu Edukacji Drawieńskiego Parku Narodowego młodzież wraz ze swoimi opiekunami udała się na teren lasu Drawieńskiego Parku Narodowego.
Odwiedziliśmy takie piękne przyrodniczo miejsca jak: Stara Węgornia, gdzie w latach 20-tych XIX w. zbudowano młyn wodny związany z osadą Ostrowiec i majątkiem von Sydowa z Głuska. Pozostały tam już jedynie ruiny, jako świadek dawnego życia.
Później odwiedziliśmy stary cmentarz ewangelicki, jeden z wielu zachowanych cmentarzy z Puszczy Drawskiej, gdzie charakterystyczne jest, że nagrobki wyglądają w kształcie ściętego pnia drzewa, które miały symbolizować święte drzewo życia.
Następnie zwiedziliśmy jeden wielu zachowanych bunkrów poniemieckich, obecnie znajdują się tam rezerwaty nietoperzy. Na końcu wizyty terenowej odwiedziliśmy najstarszą w Europie działającą elektrownie wodną w Kamiennej na rzece Drawa, gdzie po wielu latach udało się odbudować populację łososi.
Po powrocie z terenu odbył się wspólny grill, zorganizowany przez pracowników Lasów Państwowych Nadleśnictwa Głusko.
Na zakończenie Starosta Bogusław Kierus i Wicestarosta Paweł Antczak podziękowali Nadleśniczemu, Zastępcy i Przewodnikowi za gościnność a przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu wręczyli upominki i podziękowali za niezwykle bogate w wiedze spotkanie edukacyjno-przyrodnicze.
Pan Nadleśniczy Tomasz Świdkiewicz również podziękował za spotkanie i owocną współpracę z Młodzieżową Radą Powiatu i rozdał każdemu z Radnych pamiątkowy suwenir przygotowany przez Lasy Państwowe.
Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z wyjazdu edukacyjno-przyrodniczego do Nadleśnictwa Głuska i Drawieńskiego Parku Narodowego