• Pierwsza pomoc

   • Pierwsza pomoc

   • KRWAWIENIE Z NOSA

    Fachowo: epistaxis. Problem szczególnie powszechny wśród dzieci, choć większość dorosłych też miewa od czasu do czasu epizody krwawienia z nosa.

    więcej

    SKRĘCENIA, ZWICHNIĘCIA, ZŁAMANIA

    Skręcenie to uszkodzenie, które powstaje wskutek stłuczenia lub zmiażdżenia okołostawowych tkanek miękkich (więzadeł, torebek stawowych, ścięgien), utrzymujących staw w prawidłowej pozycji.

    więcej

    OMDLENIA

    Omdlenie jest to krótkotrwała, ustępująca samoistnie utrata przytomności i napięcia mięśniowego, co doprowadza do upadku. Omdlenia powodowane są niedotlenieniem mózgu wskutek zmniejszenia jego perfuzji (przepływu krwi przez mózg).

    więcej

    RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA

    Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa jest w ratownictwie niezwykle istotnym zespołem czynności. Polega na przywróceniu podstawowych czynności życiowych poszkodowanego, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia.

    więcej

    CUKRZYCA TYPU 1

    Nagły spadek wagi ciała, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zaburzenie widzenia i   niewyjaśnione swędzenie,   to tylko   niektóre z objawów,  które mogą świadczyć o cukrzycy typu 1, zwanej młodzieńczą. Atakuje ona najczęściej nastolatków, niemniej pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet u bardzo małych dzieci.

    więcej

    CZYM JEST EPILEPSJA?
    Padaczka (epilepsja) - jest jednym z najczęściej stwierdzanych zaburzeń układu nerwowego. Polega  na  spontanicznym,  wielokrotnym występowaniu napadów. Wynika  ono z nieprawidłowych wyładowań neuronów. U osób zdrowych komórki mózgowe koordynują ruchy ciała za pomocą uporządkowanych sygnałów wysyłanych przez komórki nerwowe do mięśni. W epilepsji komórki mózgu wysyłają zbyt wiele sygnałów w nieuporządkowany sposób. Prowadzi to do napadów padaczkowych. Bywa tak, że mogą one mieć różną postać i przyczynę. Wbrew potocznej opinii nie zawsze muszą towarzyszyć im drgawki...

    więcej

 • Galeria zdjęć

   brak danych