29 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Finałowa projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie działań oraz okazję do wręczenia nagród laureatom konkursu, który w wyjątkowy sposób połączył dwa pokolenia – uczniów i seniorów – poprzez wspólne odkrywanie cyfrowego świata. Niezapomniane emocje, wzruszenia i ogromna satysfakcja towarzyszyły wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia. W Gali udział wzięła nasza zwycięska reprezentacja: uczennice klasy pierwszej – Patrycja i Julia, seniorka Pani Danuta oraz liderka projektu, Pani Łucja.
Do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” zgłosiło się aż 1554 szkół z całej Polski, podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Spośród nich wyłoniono 64 zwycięskie placówki – po cztery z każdego województwa – oraz przyznano dziesięć wyróżnień. Nagrodą dla laureatów były mobilne pracownie składające się z 15 laptopów oraz karty podarunkowe o wartości 2000 zł na cele edukacyjne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji, Barbara Nowacka – minister edukacji, Marzena Okła-Drewnowicz – minister ds. polityki senioralnej, Joanna Mucha – sekretarz stanu w MEN, Monika Horna-Cieślak – Rzeczniczka Praw Dziecka, Przemysław Kuna – zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, Maciej Dudkiewicz – dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Projektów w NASK, a także kuratorzy oświaty i aktorka Grażyna Zielińska.
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” był wspólną inicjatywą Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK. To nie były tylko warsztaty rozwijające kompetencje cyfrowe seniorów – to były prawdziwe lekcje życia, zarówno dla uczniów, jak i starszych uczestników. Nowe technologie, które wcześniej mogły być źródłem niepokoju dla seniorów, dzięki młodym mentorom stały się czymś przyjaznym i dostępnym. Udział w projekcie pozwolił młodzieży zrozumieć, jak istotne jest wspieranie osób starszych w cyfrowym świecie, a nawiązane relacje pokazały, że wiek nie musi być barierą – może stać się mostem łączącym pokolenia.