• Projekty

        •  Projekty realizowane w ramach Budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” 

          Ciekawa inicjatywa uczniów drezdeneckiej „budowlanki”.

           

          "Przenosimy "narodowy" do nas"

          Stadion Narodowy w Drezdenku? Mając na myśli obiekt znajdujący się w Warszawie  wydaje się to nierealne. Uczniowie Technikum Budowlanego w Drezdenku uważają jednak, że każdy obiekt sportowy umiejscowiony w naszej gminie ma rangę narodowego i realizują właśnie swoje przedsięwzięcie, na które  pozyskali dofinansowanie ze środków publicznych.„Przenosimy „narodowy” do nas” to projekt realizowany w ramach Budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” przez grupę nieformalną  „Budowlanka” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku.

              Stanowimy grupę wspaniałych, zgranych, młodych ludzi klasy maturalnej Technikum Budowlanego w Drezdenku, którzy swoją przyszłość wiążą z naszym regionem.   Podczas wielu rozmów zauważyliśmy, że często brakuje nam inicjatywy. Narzekamy, że nic się w mieście nie dzieje, nie ma miejsc na realizację pasji sportowych np. skateparku. Gminna  infrastruktura sportowo-rekreacyjna pozostawia „wiele do życzenia”, a jednocześnie nie robimy nic aby to zmienić.  Dlatego podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, które zwiększy nasz samorozwój, a jednocześnie będzie pobudzało do działania  innych mieszkańców naszego regionu. Jako młodzi budowlańcy chcemy zainicjować powstawanie nowych obiektów  infrastruktury rekreacyjnej poprzez znalezienie platformy porozumienia dla jednostek samorządowych, instytucji dysponujących środkami publicznymi na te cele oraz nas czyli okolicznych mieszkańców stowarzyszonych w różnych formach (małych klubach sportowych, kołach gospodyń wiejskich itp.).

               Pierwsza faza projektu została już zrealizowana. Skorzystamy z zaproszenia wyższej uczelni naszego regionu - Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego i udaliśmy się do Zielonej Góry na zwiedzanie jej obiektów oraz zaplecza akademickiego. Spotkało nas niezwykle miłe przyjęcie na wydziale Inżynierii Lądowej, po którym oprowadzał nas Pan  mgr inż. Bartosz Michalak. Władze uczelni bardzo pozytywnie oceniły nasze działania, proponując nawiązanie bliższej współpracy z naszą szkołą i jednocześnie zadeklarowały pomoc w zakresie opracowania wraz ze swoimi studentami koncepcji projektowej obiektów sportowych naszej gminy.

            Następnego dnia z Lotniska w Babimoście udaliśmy się samolotem do stolicy, gdzie zwiedziliśmy obiekt Stadionu Narodowego. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam zwłaszcza „Ekstremalny Narodowy”, czyli zjazd na linach zawieszonych bardzo wysoko,  pod kopułą stadionu. Wielu z nas musiało przełamać własne słabości, ale mamy świadomość, że wśród budowlańców nie ma miejsca na „lęk wysokości”. Odbyliśmy również  spacer pobliskimi „Bulwarami Wiślanymi”, oddanymi do użytku w czerwcu tego roku, które już teraz stały się jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc (niespotykane place zabaw dla dzieci, miejsca wypoczynku jak np.  plaże, wypożyczalne sprzętu wodnego, mariny , zaplecze gastronomiczne), które w pewien sposób możemy w zaadoptować również w naszym regionie.

          Dzięki życzliwości Wydziału Budownictwa Politechniki Warszawskiej zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną uczelni kierowaną do nas, przyszłych absolwentów Technikum Budowlanego.

          Następnym punktem było Centrum Nauki Kopernik. Świat nauki bardzo nas pasjonuje, głównie od strony praktycznej. Ta wizyta dodatkowo rozbudziła nasze pasje i predyspozycje techniczne. Niezwykłe wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, która zakończyła nasz dwudniowy pobyt w stolicy i następnie odbyliśmy lot powrotny do Babimostu.

          Niezwłocznie po powrocie rozpoczęliśmy  przygotowania do organizacji wydarzenia jakim jest event, który będzie miał miejsce w naszej szkole, promujący budowę obiektów rekreacyjnych przez lokalną społeczność ze środków publicznych. O szczegółach będziemy na bieżąco informować poprzez lokalne media i naszą stronę facebookową. Realizacja projektu jeszcze twa, więc na podziękowania przyjdzie jeszcze pora. Jesteśmy jednak pod niesamowitym wrażeniem wsparcia naszych działań,  jakie otrzymujemy zarówno od instytucji publicznych  jak i zwykłych mieszkańców. Zachęcamy wszystkich lokalnych społeczników, aby przekazywali nam sugestie co do obiektów sportowo-rekreacyjnych, które mogą powstać w naszej Gminie, uwzględnimy je z pewnością podczas dalszej realizacji przedsięwzięcia.

           

          Drezdenecka misja załogowa na Kraków

          Jako wolontariusze szkolnego Koła Caritas  przy Zespole Szkół Ponadgimnazialnych w Drezdenku działamy krótko, bo od początku roku, ale w tym czasie zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy. Przygotowaliśmy między innymi  kilkaset paczek świątecznych dla potrzebujących dzieci i młodzieży z naszej gminy, pomagaliśmy podczas Diecezjalnego Dnia Dziecka w Rokitnie organizując gry i zabawy dla maluchów, współorganizowaliśmy piknik rodzinny w Parku Kultur Świata w Drezdenku, gdzie dla kilkuset rodzin obsługiwaliśmy catering i robiliśmy animacje dla dzieci, czy też ostatnio włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów”.  Działamy w tak skuteczny i  spektakularny sposób, że odbiło się to szerokim echem nawet w publicznych mediach (min. TVP 3, Zielonogórsko-Gorzowskim Gościu Niedzielnym, na portalu internetowym Radia Maryja). Nie chodzi nam o to, aby pomaganie innym było drogą do tego aby zaistnieć medialne, ale uważamy że promocja naszych dokonań jest bardzo ważna. Dzięki temu zdobywamy więcej sponsorów, przychylność władz samorządowych a przede wszystkim przyłącza się do nas coraz więcej młodych, pełnych pasji kolegów, a docelowo zyskuje na tym potrzebująca naszego wsparcia lokalna społeczność. Mając tak wysoką motywację do pomagania innym, stwierdziliśmy również że wolontariat może być drogą do osobistego samorozwoju, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni czy  też realizacji pasji życiowych. Wielu z nas marzy o karierze zawodowej u najlepszych pracodawców, o założeniu własnej, prężnie rozwijającej się firmy,  czy też o ciekawych wyjazdach związanych z wolontariatem, nawet w najdalsze zakątki ziemi.

          Dzięki szansie jaką dają fundusze z budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” , jako grupa nieformalna „Drezdeneccy Wolontariusze” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku,  postanowiliśmy więc zrealizować projekt „Drezdenecka misja załogowa na Kraków”.

          Pierwszą fazę przedsięwzięcia mamy już za sobą. Odbyliśmy niesamowitą podróż do Krakowa, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z działaniami wolontariuszy skupionych w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz  Salezjańskim  Wolontariacie Misyjnym „Młodzi Światu”.  Spotkaliśmy tam ludzi pełnych zaangażowania w niesienie pomocy innym, którzy przekazali nam swoją pozytywną energię i wskazali jak skutecznie działać. Naszym udziałem stały się interesujące zajęcia i warsztaty integracyjne prowadzone przez  prawdziwych pasjonatów,  pracujących jako wolontariusze w najdalszych zakątkach ziemi.

           Oczywiście zwiedziliśmy Kraków z największymi jego atrakcjami na czele, czyli Starym Rynkiem i Wawelem, a także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz tamtejsze Centrum Jana  Pawła II. Planując „Drezdenecką misję załogową na Kraków” mieliśmy świadomość, że „nasi” już tam są. Pomoc wywodzących się z naszej gminy księży Łukasza Bugały oraz Tomasza Szatanika była kluczowa dla projektu. Dzięki nim mieliśmy udostępniony bezpłatny nocleg w obiektach przyklasztornych Kościoła pw. Bożego Ciała w Krakowie. Serdecznie im już teraz serdecznie dziękujemy, pamiętając o wsparciu także innych osób, którym podziękujemy w sposób specjalny po zakończeniu projektu.

          Obecnie pracujemy nad finałowym, podsumowującym eventem, który będzie miał miejsce w naszej szkole. O szczegółach będziemy informować poprzez nasze konto facebookowe oraz lokalne media. Nasza głowa jest pełna pomysłów i inspiracji zaczerpniętych od krakowskich wolontariuszy.  Bądźcie gotowi na wiele naszych innowacyjnych, niekonwencjonalnych działań  na rzecz wszystkich mieszkańców naszego regionu!

  • Galeria zdjęć

      brak danych